Gyakran tapasztalom, hogy a szülők nem tudják mi a különbség a szülői felügyelet és a kapcsolattartási jog között. Ennek azért van jelentősége, mert sokan úgy gondolják, hogy ha a szülői felügyelet önálló gyakorlására az egyik szülő jogosult, a másik szülőnek semmilyen joga nincs a közös gyermek vonatkozásában, sőt nem is találkozhat vagy ritkábban találkozhat a gyermekével.
Engedjék meg hogy eloszlassam ezt a tévhitet!
A szülői felügyelet a kiskorú gyermek neve meghatározásának, gondozásának, nevelésének, tartózkodási helye meghatározásának, vagyona kezelésének, törvényes képviseletének jogát és kötelességét, a gyámnevezésnek és a gyámságból való kizárásnak a jogát foglalja magában.
A szülői felügyeletet a szülők a gyermek megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődésének érdekében, egymással együttműködve kötelesek gyakorolni. A szülői felügyelet közös gyakorlása során a szülők jogai és kötelezettségei egyenlők.
A különélő szülők a gyermek sorsát érintő lényeges kérdésekben közösen gyakorolják jogaikat akkor is, ha a szülői felügyeletet a szülők megállapodása vagy a bíróság döntése alapján az egyik szülő önállóan gyakorolja. A gyermek sorsát érintő lényeges kérdésnek tekintendő a kiskorú gyermek nevének meghatározása és megváltoztatása, a szülőjével azonos lakóhelyén kívüli tartózkodási helyének, huzamos időtartamú vagy letelepedés céljából történő külföldi tartózkodási helyének kijelölése, állampolgárságának megváltoztatása és iskolájának, életpályájának megválasztása.
A kapcsolattartási jog magában foglalja a gyermekkel való személyes találkozást, a gyermeknek a lakóhelyéről vagy a tartózkodási helyéről rendszeresen, meghatározott időtartamra történő elvitelét, a gyermekkel időszakonként, elsősorban az oktatási szünetek és a többnapos ünnepek időszakában való huzamos együttlétet, és kiterjed a kapcsolat személyes találkozás nélküli fenntartására. (telefon stb.)
Vagyis az a tény, hogy az egyik szülő gyakorolja önállóan (kizárólagosan) a szülői felügyeleti jogot, az nem azt jelenti, hogy a különélő szülőnek nincs joga a gyermeket érintő lényeges kérdésekbe beleszólni, sőt az iskola- és pályaválasztás, valamint a gyermek tartózkodási helyének megváltoztatása stb. tekintetében a másik szülővel közösen gyakorolja a szülői felügyeleti jogot. Továbbá a gyermekkel való rendszeres kapcsolattartás sem csak kéthetente hétvégére korlátozódhat, hanem lehetséges hétközben is, illetve sűrűbben is meghatározni kérelemre a bíróság által, vagy egyezség keretében. Nagyon sok esetben a gyermek arra a szülőre hallgat az őt érintő kérdésekben, akiben jobban bízik, akitől a feltétel nélküli szeretetet és elfogadást kapja. Ez nem mindig az a szülő, akinek a háztartásában nevelkedik.
A kapcsolattartás során az együtt töltött idő minősége, a gyermekre szánt figyelem, a tartalmas beszélgetések, programok azt eredményezik, hogy a különélő szülő közelebb kerülhet a gyermek(ei)hez. Egy gyermek számára nem a kapcsolattartás gyakorisága, hanem annak minősége mellett a rendszeressége, és a kiszámíthatósága fontos. Ugyanakkor a szülői felügyelet gyakorlásának módjától független a kapcsolattartás gyakorisága.
A szülői felügyeleti jogok szülők általi közös gyakorlása a szülők között olyan mértékű együttműködést és a gyermek érdekében történő folyamatos, kölcsönös alkalmazkodást feltételez, amely sajnos nem minden esetben áll fenn. Ha a szülők erre képtelenek, akkor nem érdemes erőltetni a szülői felügyeleti jogok közös gyakorlását, hiszen az folyamatos konfliktus forrás lesz, amelynek az elszenvedője a gyermek(ek).
Példaként hozható, ha a gyermeknek új személyi igazolványra, vagy útlevélre van szüksége, a kérőlapot mindkét szülőnek alá kell írnia közös szülői felügyelet esetén, míg egyébként ehhez elég annak a szülőnek az aláírása, aki a szülői felügyelet önálló gyakorlására jogosult, elkerülve a különélő szülővel az időpontegyeztetést.
A jelenleg hatályos Polgári Törvénykönyv (Ptk.) kizárólag a váltott gondoskodás esetén követeli meg a szülői felügyeleti jogok szülők által történő közös gyakorlását, amely azonban a szülők közötti kapcsolat minőségétől, az együttműködésre való képességtől és kölcsönös alkalmazkodástól függ. Vagyis attól, hogy a szülők mennyire tudták lezárni az egymás közötti konfliktusokat, mennyire rendezték a kapcsolatukat és léptek túl a sértettségükön.
Amennyiben kérdése merül fel, hogy milyen egyéb lehetőségei vannak még a szülőknek a szülői felügyeleti jogok gyakorlásának és a kapcsolattartás kérdéseinek rendezése tekintetében, kérjen személyes vagy online tanácsadásra időpontot a drzolnaikrisztina@gmail.com email címen, vagy a 30/6990288-as telefonszámon!