Végrendelet részleges érvénytelensége – kitagadási okok

A különélő szülő és a gyermek közötti kapcsolattartás, szülői felügyeleti jog
2023-04-20

A megjelölt szakterületeken kívül többen megkerestek öröklési ügyekben, végrendeletek elkészítése, vagy megtámadása tárgyban. Az eddigi ügyeimben tapasztaltak alapján úgy éreztem, hogy érdemes egy rövid blogban a kitagadási okokról néhány gondolatot írni.

Azt soka tudják, hogy végrendelet hiányában a törvényes öröklési rend érvényesül. Törvényes örökösök elsősorban az örökhagyó gyermeke(i), akik fejenként egyenlő részben örökölnek, illetve a házastárs is. De mi a helyzet akkor, ha az örökhagyó nem szeretné, hogy a gyermeke(i) vagy a házastársa örököljön?

Örökhagyó ilyenkor kizárhatja a törvényes örökösöket az öröklésből, amelyet indokolni sem szükséges. Ebben az esetben azonban a törvényes örökösöknek jár a kötelesrész, vagyis annak az egyharmada illeti meg őket, ami nekik, mint törvényes örökösnek jutna kizárás hiányában. Tehát, ha a kizárás végrendeletben történik, akkor a végrendeleti örökös köteles a törvényes örökösök részére kiadni a kötelesrészt, amely általában készpénzkifizetés fomájában történik.

Amennyiben az örökhagyó nem szeretné ha a törvényes örökösök a kötelesrészre jogosultak legyenek, úgy kitagadhatja a törvényes örökösöket. Ezt az örökhagyó végintézkedésében teheti meg, azonban ez csak abban az esetben érvényes, ha a végintézkedés a kitagadási okokat kifejezetten megjelöli. Vagyis a végintézkedésben nem elegendő a Polgári Törvénykönyvben felsorolt kitagadási okokat megjelölni, hanem kifejezetten és konkrétan szükséges annak leírása, amely miatt az örökhagyó úgy ítélte meg, hogy a törvényes örökösöknek nem jár még kötelesrész sem az örökségből.

Sokan nem tudják, hogy ebben az esetben, ha a törvényes örökös nem fogadja el a kitagadást, úgy pert kezdeményezhet a végrendeleti örökös(ök) ellen, akiknek bizonyítaniuk kell, hogy a kitagadási okok fennálltak a törvényes örökössel szemben. Ha nincs bizonyíték arra, hogy a végrendeletben kifejezetten megjelölt kitagadási okok fennálltak, úgy a bíróság megállapíthatja, hogy a végrendelet kitagadásra vonatkozó rendelkezési érvénytelenek, és a törvényes örökös kötelesrészre lesz jogosult.

Lényeges tehát, hogy a bizonyítás nehézségei a végrendeleti örököst terheli, azaz a kitagadási okok fennállását a végrendeleti örökösnek szükséges bizonyítani. Következésképpen a végrendeletben a kitagadási okok pontos megjelölésének markáns jelentősége van.

A végrendelet részleges érvénytelensége megállapíthatóságának elkerülése érdekében tehát a kizárási okok pontos megfogalmazása és a későbbiekben történő bizonyíthatósága kardinális jelentőségű.

A nehézség ezekben az ügyekben, hogy az örökhagyó halála után több évvel kerül sor egy peres eljárásban a kitagadási okok fennállásának bizonyítására, amely megnehezíti azt, hogy az örökhagyó akarata érvényesüljön kitagadás esetén.

Amennyiben bármilyen kérdése merül fel végrendelet készítése, vagy végrendelettel kapcsolatos rendelkezések tekintetében, kérjen személyes vagy online tanácsadásra időpontot a drzolnaikrisztina@gmail.com email címen, vagy a 30/6990288-as telefonszámon!